Sindrom karpalnog tunela - CTS
Sindrom karpalnog tunela – CTS je stanje koje se javlja usled pritiska na n.medianus u visini ručja. To je najčešća periferna kompresivna neuropatija.
Klinička slika
CTS se manifestuje bolom i trnjenjem u inervacionom području n.medanusa, tj u palcu, kažiprstu, srednjem prstu i polovini četvrtog prsta sa dlanske strane. Najčešća početna manifestacija je trnjenje prstiju. Ukoliko se pritisak na nerv održava dolazi do pojave bola u istoj regiji. Karakteristična je pojava trnjenja i bolova u toku noći, koji bude pacijenta iz sna, a osećaj olakšanja se najčešće postiže trešenjem šake.
Faktori koji utiču na pojavu CTS su različiti i najčešće udruženi. CTS se češće javlja u osoba ženskog pola i kod osoba starije životne dobi. Sledeći faktori mogu uticati na mogućnost pojave sindroma karpalnog tunela:
- Sistemske bolesti: šećerna bolest, Reumatoidni Artritis, bolesti štitne žlezde,
- Trudnoća,
- Nasledni faktori,
- Poslovi i aktivnosti koji podrazumevaju fizički i manuelni rad.
Ukoliko se nastavi kompresija nerva dolazi do oštećenja motornih vlakana nerva i posledične hipotrofije mišića inervisanih n.medianusom i njihove slabosti. U ovoj fazi bolesti dolazi do ispadanja predmeta iz zahvaćene šake, što zbog poremećaja senzibiliteta tako i zbog poslediče slabosti mišića. Ovo su znaci poodmakle faze bolesti i mogu pretstavljati trajno – ireverzibilno oštećenje nerva. Stoga je potrebno pristupiti lečenju u ranoj fazi bolesti.
Dijagnoza
Sastoji se od uzimanja anamneze i nekoliko kliničkih testova. Dodatna dijagnostička procedura je EMNG – elektromioneurografija, ova procedura se koristi za objektivno praćenje stanja nerva kao i njegovog oporavka nakon lečenja.
Neoperativni tretman
Neoperativno lečenje je rezervisano samo za blage i početne forme CTS-a. Sastoji se od imobilizacije ručnog zgloba zahvaćene ruke i peroralne primene nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAIL). U početnoj fazi bolesti u obzir dolazi i lokalna primena kortikosteroidnih preparata u vidu injekcija.
Operativno lečenje
Uznapredovale i teže forme CTS-a zahtevaju hirurški tretman. Suština hirurškog lečenja je dekompresija n.medianus-a presecanjem transverzalnog karpalnog ligamenta.
Operativni zahvat se najčešće izvodi u uslovima lokalne anestezije. Operativni rez se nalazi sa volarne strane ručnog zgloba. Operativna rana zarasta 10-14 dana, nakon čega se uklanjaju konci. Posleoperativni ožiljak sazreva 6 meseci do 2 godine i nakon toga je definitivan.
U neposrednom posleoperativnom toku očekuje se nestanak bola. U zavisnosti od prethodnog oštećenja n.medianusa usled pritiska, trnjenje prstiju može lagano da se povlači, što može trajati i više meseci. U slučajevima ireverzibilnog oštećenja n.medianusa trnjenje ostaje trajno. Sličan princip oporavka važi i za mišiće inervisane n.medianusom.
Na šta treba paziti nakon operacije i kontaktirati lekara ranije nego što je planirano:
- Nesrazmerni otok i bol u ruci
- Znaci infekcije u blizini operisanog područja, tj. šaka / zglob su veoma vrući, istaknuto crvenilo, bol, otok, sakupljanje gnoja
- Ponovno otvaranje rane na mestu
- Povećana temperatura kože u predelu ožiljka
Potencijalni rizici i neželjeni efekti operacije
Pored komplikacija koje su zajedničke za sve hirurške zahvate, moguće su i sledeće specifične komplikacije:
- Sudeck-ov algodistrofični sindrom
- Pillar-ni bol – bol u visini distalnog dela operativnog ožiljka
- Slabost hvata operisane šake
Zakažite pregled ODMAH!
Spremni smo da damo sve odgovore na vaša pitanja o hirurškim zahvatima koje obavljamo.
Oblasti Rada Hirurgije Šake
Šaka
- Sindrom karpalnog tunela – CTS
- Sindrom kubitalnog tunela
- Sindrom Guyon-ovog kanala
- Dupuytren-ova kontraktura
- Injekcije steroida
- Ostale procedure ruku i zglobova
- Povrede tetiva šake
- Hirurgija nerava (živaca)
- Prelomi kostiju šake
- Ganglion prstiju (miksoidna pseudocista)
- Prst okidač – Trigger finger
- Uganuće prsta
- Reumatska šaka
- Artroza palca – rizartroza