Sindrom ulnokarpalnog abutmenta
Ulnocarpal abutment ili sindrom jeste čest razlog bolova u zglobu na ulnarnom (malom prstu) boku šake. Simptomi nastaju zbog neuravnoteženog opterećenja ove strane zgloba zgloba i repetitivnog oslanjanja / udaranja („gnječenja“) TFCC – trouglastog kompleksa fibro-hrskavice, visoko specijalizovane strukture nalik ligamentima / hrskavicama, koja leži između podlaktice kosti zgloba.
Uzroci
Uzroci se razlikuju, ali sa svakim, u osnovi, ponavljajuće opterećenje ulnarne strane zgloba može izazvati bol i nelagodu. Ovo je naročito očigledno tokom bočnog kretanja ruke u smeru malog prsta. Ovaj sindrom najčešće se primećuje kod ljudi sa pozitivnom ulnarnom varijansom. Ovo je stanje kada je ulna relativno duža od radijusa. Takav raspored proteže TFCC i nameće veće biomehaničko opterećenje što rezultira degenerativnim promenama u zglobu na duži rok.
Iako se uzroci razlikuju, široko govoreći, postoje 2 glavne kategorije:
- Kongenitalni – osobe rođene sa dužom ulnom, osobe koje dožive prerano zatvaranje distalnog radijusa
- Stečeni oblici najčešće nastaju nakon preloma zgloba. Fraktura radijusa često rezultira njegovim skraćivanjem što čini ulnu relativno dužom; ređe su povrede rastućih područja radijusa, longitudinalna nestabilnost podlaktice usled radijalnih preloma glave i Essek-Lopresti povreda.
Povremeno se može pojaviti ulno-karpalni nosač kao rezultat ponavljajućeg opterećenja ulnarne strane zgloba (golf, reket, itd.).
Simptomi i dijagnoza
Karakteristični simptomi i znaci su bol nad ulnarnom stranom zgloba, ponekad sa oticanjem mekih tkiva i smanjenim opsegom pokreta u zglobu. Neudobnost se gotovo uvek pokreće i / ili pogoršava bočnim kretanjem zgloba, snažnim hvatanjem i rotacionim opterećenjem zgloba.
Dijagnoza UCI se postavlja na osnovu istorije pacijenta, kliničkog pregleda i snimanja. Tačka osetljivosti je na ulnarnoj strain zgloba. Bol često započinje podmuklo i povećava se hvatanjem, opterećenjem i rotacijom zgloba i vremenom dovodi do progresivne slabosti i otoka zgloba.
Rentgenski snimci često, ali ne uvek, otkrivaju abnormalni odnos između dve kosti i mogu da otkriju promene na zahvaćenim kostima i / ili oticanju mekog tkiva u okolini. U atipičnim, diskretnijim kliničkim prikazima možda će biti potrebno sofisticiranije snimanje poput magnetne rezonance (MRI) ili artrograma i / ili artroskopije zgloba.
Lečenje
Inicijalno lečenje je često nehirurško: modifikacija svakodnevnih životnih aktivnosti, steznici, antiinflamatorni lekovi, a u nekim slučajevima i injekcija steroida u ulnarni ugao zgloba, oko bolnog TFCC-a.
Hirurški tretman ima za cilj uklanjanje mehaničkog udara ulne na TFCC i kosti zgloba. Najčešće se izvode ulnarna skraćujuća osteotomija, artroskopsko sređivanje degeneriranog TFCC, takozvani postupak „Wafer“ itd.
Osteotomija skraćivanja ulne je zlatni standard u tretmanu, koji većina hirurga, smatra najpouzdanijom, fiziološkom i predvidljivo uspešnom operacijom. U osnovi, tretman skraćuje ulnu uklanjajući njen segment dalje prema podlaktici, dalje od samog zgloba . Količina skraćivanja varira od pacijenta do pacijenta, ali u većini slučajeva 2-6 mm je dovoljno za automatsko olakšanje bolesne strane zgloba i zaustavljanje zahvaćenih kostiju i ligamenata koji međusobno deluju. Dva slomljena kraja ulne povlače se jedan prema drugom i učvršćuju pomoću specijalizovanih ploča i vijaka. Kostima će biti potrebno 6-8 nedelja da zarastu. U većini slučajeva, čak i minimalno skraćivanje kosti dovodi do skoro neposrednog rešavanja simptoma.
Wafer procedura uključuje resekciju najviše 2-3 mm glave ulne, tj. područja koje čini deo samog zgloba. Sva hrskavica i sam kraj kosti su obrijani i ulna se skraćuje direktno na mestu udara unutar zgloba. Operacija se može izvesti artroskopski ili otvorenom metodom.
U retkim slučajevima kod pacijenata se mogu javiti tako uznapredovale promene da će možda trebati razmotriti zamenu glave ulne (artroplastika) ili potpuno uklanjanje glave ulne (Darrach postupak).
Oporavak
Ublažavanje bola nakon osteotomije skraćivanja ulnarnog tkiva postaje brzo vidljivo, 2-3 nedelje nakon operacije, tj. čim rani neželjeni efekti operacije počnu da se povlače. Ovo je ipak tehnički zahtevna i ozbiljna operacija koju ne treba izvoditi prelako. Namerno lomljenje zdrave kosti i ponovno zarastanje nije bez rizika. Prednosti i rizici bi trebali biti jasno procenjeni u svakom pojedinačnom slučaju i kao precizno utvrditi tačan stepen potencijalnog invaliditeta pacijenta.
Rehabilitacija traje između 8 i 12 nedelja, iako bi povratak pune snage šake i zgloba mogao potrajati malo duže. Zglob mora biti u gipsu do 8 nedelja postoperativno.
Rizici i neželjeni efekti operacije
Komplikacije su retke, ali kao i kod bilo kog hirurškog postupka, postoje opšti i rizici za specifični postupak kojih pacijenti treba da budu svesni:
Opšte komplikacije:
- Neželjena reakcija na opšti anestetik
- Infekcija kože / zglobova
- Hipertrofični ožiljak
- Refleksna simpatička distrofija – RSD (loša reakcija na operaciju bolnih i ukočenih ruku – to se može desiti kod bilo koje operacije na ruci, od manjeg postupka do složene rekonstrukcije)
Specifične komplikacije (Ulnarna skraćujuća osteotetomija):
- Utrnulost usled senzorne, površinske povrede nerva
- Neuroma (bolna nervna kvrga izuzetno osetljiva na dodir)
- Nesjedinjavanje na mestu posekotine kosti (rizik od 1-2%); pušenje značajno povećava ovaj rizik, pa se rad pušačima ne preporučuje
- Stalni bolovi u zglobovima
- Ukočenost
Specifične komplikacije (artroskopska resekci):
- Infekcija zglobova
- Utrnulost usled senzorne, površinske povrede nerva
- Neuroma (bolna nervna kvrga izuzetno osetljiva na dodir)
- Stalni bolovi u zglobovima
- Ukočenost
Priprema za lečenje
Pre operacije uvek pomaže planiranje i prilagođavanje radnih i životnih aktivnosti u skladu sa njom. Zbog toga, pre operativnog zahvata, uzmite u obzir sledeće probleme:
- Antikoagulacione lekove (Aspirin, Varfarin, Klopidrogel) idealno treba prestati sa uzimanjem nekoliko dana pre operacije kako bi se smanjio rizik od krvarenja, ali je mudro prethodno savetovati lekara koji ih je propisao. Toplo bih vam savetovao da prestanete da pušite pre operacije, jer to može loše uticati na ishod operacije i povećati stopu komplikacija.
- Molimo vas da obavezno ugovorite prevoz iz bolnice, jer posle operacije nećete moći da vozite.
- Planirajte slobodno vreme od škole / posla / sporta.
- Sačekajte najmanje nekoliko nedelja nakon operacije pre nego što razmislite o putovanju.