Trigger finger


Klinička slika
U početnoj fazi bolesti dolazi do pojave bola u projekciji tetive pregibača zahvaćenog prsta u nivou dlana pri aktivnim pokretima. Napredovanjem bolesti u hroničnu fazu karakterističan simptom je pojava okidanja – preskoka prilikom savijanja i opružanja prsta. Palpacijom se detektuje čvorasto zadebljanje na samoj tetivi fleksora na ulazu u digitalni kanal, uobičajeno bolno na pritisak. Zadebljanje se pomera prilikom pasivnog pokreta prsta. U anamnezi pacijenti navode da su bavili intenzivnijim manuelnim radom pre pojave prvih simptoma.
Dijagnoza
Dijagnostika trigger fingera je relativno jednostavna i podrazumeva klinički pregled. Dodatna ispitivanja nisu neophodna.
Neoperativni tretman
U početnoj fazi bolesti ovo stanje se leči konzervativno. Potrebno je šaku poštedeti od težeg manuelnog rada. Obično je potrebno šaku imobilisati, najčešće fiksacionim zavojem u trajanju od 4 – 6 nedelja. Uporedo sa tim pacijent treba da uzima peroralno neki od nesteroidnih antiinflamatornih lekova u kontinuitetu.
Ukoliko se, i pored ovakve primenjene terapije, simptomi održavaju ili progrediraju u obzir dolazi infiltracija kortikosteroida lokalno u predelu dlana. Ovakav vid terapije daje pozitivne rezultate u oko 30% pacijenata.
Operativno lečenje
Sprovodi se u uslovima lokalne anestezije. Podrazumeva mali rez na koži i presecanje početnog dela fibrozne ovojnice tetive pregibača prsta.
Sa aktivnim vežbama pacijent počinje neposredno nakon operacije.
Rana zarasta u 10-14 dana, nakon čega se uklanjaju konci.
Potencijalni rizici i neželjeni efekti operacije
Komplikacije su retke, ali kao i kod bilo kog hirurškog postupka, postoje opšti rizici i specifični rizici kojih pacijenti treba da budu svesni.
Opšte komplikacije:
- Infekcija kože / rane
- Ožiljci – sazrevanje ožiljka trajaće do godinu dana. Masaža ožiljka nakon vaše operacije pomoći će smanjiti nelagodnost. U nekim slučajevima ožiljak može postati zadebljao, crven i bolan, poznat kao keloidni ili hipertrofični ožiljak.
- Hipertrofični (kvrgavi i svrabljivi) ožiljci
- Ukočenost – ako se prsti ne mobilišu vrlo rano
- Kompleksni regionalni sindrom bola (CRPS) – retko su ljudi osetljivi na operaciju šake i njihova ruka (u 5% operacija) može postati veoma otečena, bolna i ukočena nakon bilo koje operacije. Ovaj problem se ne može predvideti, ali će se naknadno nadgledati i može se lečiti lekovima i ručnom terapijom
Specifične komplikacije:
- Adhezije / ožiljci oko oslobođene tetive
- Kontinuirano oticanje prstiju i
- Smanjeni opseg pokreta
- Osetljivost ožiljka na dlanu
- Senzorne promene na koži
Zakažite pregled ODMAH!
Spremni smo da damo sve odgovore na vaša pitanja o hirurškim zahvatima koje obavljamo.
Hirurgija šake
- Sindrom karpalnog tunela – CTS
- Sindrom kubitalnog tunela
- Sindrom Guyon-ovog kanala
- Dupuytren-ova kontraktura
- Povrede tetiva šake
- Hirurgija živaca
- Prelomi kostiju šake
- Ganglion prstiju (miksoidna pseudocista)
- Prst okidač – Trigger finger
- Uganuće prsta
- Reumatska šaka
- Ulno-karpalna impakcija
- Rizartroza
- De Quervainov tenosinovitis
- Ganglion ručnog zgloba
- Povrede ligamenata ručnog zgloba
- Prelomi skafoidne kosti
- Kienbock-ova bolest
- Povrede TFCC kompleksa
- Artroskopija ručja
- Prelomi distalnog radijusa