Gangliom ručnog zgloba - higrom

Ganglion je bezopasna cista koja se predstavlja kao vrećica sa tečnošću koja se razvija oko zglobova i / ili tetiva. Ručni zglob je često pogođen. Često ne identifikujemo tačan uzrok, ali znamo da je priroda ganglija dobroćudna, često se ograničava i samo nekolicini treba aktivan hirurški tretman. Tretmani su obično potrebni kada gangliji dugo stoje, povećavaju se, bolno i redovno ometaju svakodnevne aktivnosti.

 

Svi zglobovi su okruženi, omotani žilavom, vodonepropusnom vrećicom zvanom zglobna kapsula. Zglobovi sadrže određenu količinu viskozne tečnosti koja deluje kao mazivo, koja se naziva sinovijalna tečnost. Ona omogućava tetivama i kostima unutar zgloba da se lako kreću, klize jedni prema drugima. Zglobni gangliji su pričvršćeni za kapsulu zgloba i pojavljuju se na zadnjem delu zgloba (dorzalna strana) u otprilike 60 -70% slučajeva. Mogu se pojaviti i na dlanskoj strani zgloba (volarna strana), obično prema dnu palca (20-30% higroma).

Uzroci

Uzroci za nastanak se slabo razumeju. U nekim slučajevima zglob je ranije povređen, pa slabljenje zglobne kapsule omogućava “curenje” zglobne tečnosti. Zbog toga se većina pacijenata pita o mogućim traumama od ranije.

 

Druga teorija sugeriše da se gangliji na zglobovima formiraju kada se vezivno tkivo degeneriše ili ošteti habanjem, napornim ponavljajućim pokretima, što opet omogućava otvaranje slabih mesta u kapsuli. Vremenom, naročito kod ručnog rada, cista raste. Čini se da se zglobna tečnost pomera iz zgloba u ganglion, ali ne i na drugi način. Što se više koriste ruka i zglob, ciste postaju veće i obrnuto. Pacijenti obično prijavljuju privremeno smanjenje veličine ganglija tokom odmora, praznika, pauze zbog bavljenja sportom itd. Ganglioni obično „dolaze i odlaze“, ali, osim istinski akutnih, retko pravilno nestanu.

Simptomi

Prvi simptom je često samo estetske prirode – vidljiva i opipljiva izbočina na nadlaničnoj strani zgloba. Često sledi bol ili osetljivost, ali većina pacijenata je u stanju da uradi sve rukama, kao da gangliona i nema. Povremeno ganglioni uopšte nisu vidljivi ili opipljivi i zato se nazivaju okultnim. Obično su vrlo mali, duboko smešteni u zglobu i otkrivaju se posebnim slikanjem tek nakon što se pacijent žali na dugotrajne bolove u zglobu.

 

Ganglioni se često smatraju „vrhom ledenog brega“ – pojavljuju se zbog artritisa i zbog   povrede ligamenata. Sve ovo treba isključiti pre lečenja ili se pozabaviti tokom operacije kako bi se postigao dobar ishod.

Lečenje

Većina gangliona ne zahteva lečenje! Oni su obično bezopasni i mnogi bi sami nestali. Ne uzrokuju oštećenja tetiva, živaca ili zgloba u celini. Klinička procena treba da bude tačna  kako bi se sprečile prevremene i štetne intervencije. Nijedna operacija nije bez rizika, pa kada se uzimaju u obzir benigne abnormalnosti, preporučuje se oprez.

 

Aspiracija – sadržaj gangliona se jednostavno aspirira kroz iglu i lezija nestaje. Benefit je obično kratkotrajan. Lično nikada ne aspiriram ganglione: intervencija ne rešava osnovni problem, može biti neugodna za pacijenta, često može biti bez uspeha jer je sadržaj vrećice suviše gust da bi se mogao usisati čak i kroz deblju iglu, aspiracija može uvesti infekciju i izazvati ožiljke što je nepovoljno u slučaju naknadne operacije. 

 

Hirurška intervencija se preporučuje kada pacijent oseća značajan bol ili kada cista ometa svakodnevne aktivnosti tokom dužeg vremenskog perioda (nekoliko meseci, a ne nedelja).

Priprema za lečenje

Pre operacije uvek pomaže planiranje i prilagođavanje radnih i životnih aktivnosti u skladu sa njom. Zbog toga, pre operativnog zahvata, uzmite u obzir sledeće probleme:

 

  • Antikoagulacione lekove (Aspirin, Brufen, Varfarin, Klopidrogel) idealno treba prestati sa uzimanjem nekoliko dana pre operacije kako bi se smanjio rizik od krvarenja, ali je mudro prethodno savetovati lekara koji ih je propisao. Toplo bih vam savetovao da prestanete da pušite pre operacije, jer to može loše uticati na ishod operacije i povećati stopu komplikacija.
  • Molimo vas da obavezno ugovorite prevoz iz bolnice, jer posle operacije nećete moći da vozite.
  • Planirajte slobodno vreme od škole / posla / sporta.
  • Sačekajte najmanje nekoliko nedelja nakon operacije pre nego što razmislite o putovanju.

Operativni zahvat

Operacija se obično izvodi na dnevnoj nezi, koristeći lokalnu  ili opštu anesteziju. Stezač/ kais se mora primenjivati tokom operacije duži vremenski period, što je duže nego što je budan pacijent u stanju da toleriše, pa se lokalni anestetik obično izbegava.

 

Ekscizija (uklanjanje) ganglija zahteva uklanjanje celokupne stabljike, pregled osnovnih zglobnih ligamenata, a ponekad i njihovo ojačavanje, popravku zglobne kapsule i zaštitu svih okolnih tetiva i živaca. Rezovi se obično postavljaju unutar postojećih nabora kože zgloba. Za zatvaranje rane mogu se koristiti šavovi koji se rastvaraju ili se ne apsorbuju. Zglob je zavijen i drži se povišen. Gips stavljam samo ako je obavljena radikalnija operacija, tj. unutrašnji ligamenti zgloba su popravljeni ili ojačani u vreme ekscizije ganglija.

Oporavak

Oporavak je neposredan i bez većih ograničenja. Zavoj se uklanja i rana se proverava za nedelju dana. Podsticaćemo vas da prste pomerate odmah nakon operacije – napravite pesnicu i potpuno ispružite prste nekoliko puta dnevno, dok ruku i zglob držite uzdignute (iznad nivoa lakta). Šavovi se uklanjaju za 2 nedelje.

 

Pokazaćemo vam kako da masirate ožiljak i operisano područje kako biste pomogli telu da rasprši lokalnu tečnost tkiva i edeme. Ožiljak i zglob mogu ostati čvrsti i osećati se ukočeno do 3-4 meseca. Proces zarastanja nastavlja da menja svojstva ožiljka i do 8 meseci nakon operacije. Za to vreme ožiljak će na kraju omekšati i izbledeti. Pacijenta ne bi trebalo obeshrabriti prilično sporo sazrevanje ožiljka, već nastavite da pomerate zglob u potpunosti 2-3 nedelje nakon operacije.

 

Na šta treba paziti nakon operacije i kontaktirati nas ranije nego što je planirano:

 

  • Nesrazmerni otok i bol u ruci
  • Znaci infekcije u blizini operisanog područja, tj. Šaka / zglob su veoma vrući, istaknuto crvenilo, bol, otok, sakupljanje gnoja
  • Povećana temperatura kože u predelu ožiljka
  • Neugodan miris rane

Rizici i neželjeni efekti operacije

Komplikacije su retke, ali kao i kod bilo kog hirurškog postupka, postoje dobro prepoznati opšti rizici i rizici operativnih zahvata na zglobovima, kojih pacijenti treba da budu svesni:

 

Opšte komplikacije:

  • Neželjena reakcija na opšti anestetik
  • Infekcija kože / rane
  • Ukočenost
  • Hipertrofični (kvrgavi i svrabljivi) ožiljci
  • Refleksna simpatička distrofija – RSD (loša reakcija na operaciju bolnih i ukočenih ruku – to se može desiti kod bilo koje operacije na ruci, od manjeg postupka do složene rekonstrukcije)

Specifične komplikacije:

  • Infekcija zglobova
  • Ponavljanje (prijavljene stope su između 10-35%)
  • Oštećenje tetiva i živaca