Sindrom kubitalnog tunela

Sindrom kubitalnog tunela je stanje koje pogađa ulnarni nerv na prelazu ka unutrašnjoj ivici lakta. Na tom mestu, nerv prolazi kroz prilično uzak kanal, nazvan kubitalni tunel koji čine mišići, ligamenti, fascija i kost. Kada se ovo područje nadraži zbog povrede ili pritiska ili nerv postane previše otečen zbog uskog prečnika, javlja se takozvani sindrom kubitalnog tunela. Simptomi su slični bolovima koji potiču od udaranja u „smešnu kost“.

 

Ulnarni živac je veoma važan – proteže se od vrata sve do šake i daje osećaj malom i polovini četvrtog prsta. Oživčava mišić koji povlači palac u dlan ruke i kontroliše većinu malih (intrinzičnih-unutrašnjih) mišića šake. Zbog toga njegova patologija, uključujući sindrom kubitalnog tunela, ako se ne leči na adekvatan način, može dovesti do duboke slabosti i invaliditeta šake.

Simptomi

Utrnulost na unutrašnjoj strani šake, u IV I V prstu rani je znak sindroma kubitalnog tunela. Ukočenost se može razviti u bol. Trnci se često osećaju kada su laktovi savijeni tokom dužeg perioda, na primer kada razgovarate telefonom ili tokom spavanja. Šaka i palac takođe mogu postati nespretni kako mišići postaju slabi

Istraživanja

Najčešće ispitivanje sindroma kubitalnog tunela je EMNG – elektromioneurografija. Ovaj test meri objektivno elektrofiziološku funkciju nerva, tj. brzinu i kvalitet prenosa signala kroz nerv. Ispitivanje vrše i tumače neurofiziolozi. Test pruža neprocenjive podatke na osnovu kojih se mogu upoređivati poboljšanja nakon lečenja.

Nehirurško lečenje

Rani simptomi sindroma kubitalnog tunela obično se smanjuju ako jednostavno zaustavite aktivnosti koje pokreću simptome – savijanje lakta, naprezanje određenih mišića podlaktice itd. Ako su vaši simptomi teži noću, može se nositi lagana udlaga za lakat dok spavate kako biste ograničili kretanje i ograničili iritaciju.

 

Terapeuti mogu da vam daju savete kako da odmorite lakat i radite aktivnosti bez dodatnog naprezanja lakta. Ponekad se mogu primenjivati toplotni ili drugi tretmani za ublažavanje bolova. Vežbe se koriste za postepeno istezanje i jačanje mišića podlaktice.

 

Ako su nehirurški tretmani uspešni, možete videti poboljšanje za četiri do šest nedelja.

Priprema za lečenje

Planiranje pre operacije uvek pomaže pri prilagođavanju radnih i životnih aktivnosti. Zbog toga, pre vaše operacije, uzmite u obzir sledeće probleme:

  • Antikoagulacione lekove (Aspirin, Varfarin, Klopidrogel) idealno bi trebalo prekinuti nekoliko dana pre operacije kako bi se smanjio rizik od krvarenja, ali je mudro savetovati kliničara koji ih je prepisao. Toplo bih vam savetovao da prestanete da pušite pre operacije, jer to može loše uticati na ishod operacije i povećati stopu komplikacija.
  • Molimo vas da obavezno dogovorite da vas preuzmu iz bolnice jer nakon operacije nećete moći da vozite
  • Planirajte slobodno vreme – odsustvo iz škole / posla / sporta.

Operativni zahvat

Hirurška intervencija je indikovana kada konzervativne mere ne uspeju i / ili su kompresija nerva i simptomi ozbiljni i dugo postoje.

Cilj operacije je oslobađanje pritiska na ulnarni nerv na mestu gde prolazi kroz kubitalni tunel. Postoje tri glavne vrste operacija: jednostavno oslobađanje nerva otvaranjem tunela, medijalna epikondilektomija i transpozicija ulnarnog nerva. Svi se izvode u regionalnoj ili opštoj anesteziji, tako da možete očekivati da ćete se kući vratiti na dan operacije.

 

Jednostavno oslobađanje nerva (otvaranje tunela)

 

Ovo je najjednostavnija i najčešća metoda. Predvidljivo dovodi do dobrih rezultata.

Operacija traje približno 30 minuta. Koža se preseče na mestu između dve koštane izbočine na unutrašnjoj ivici lakta. Krov tunela se preseče i ostavi otvoren, odmah ublažavajući pritisak nerva. Nerv se zatim ispituje tokom čitavog toka, iznad i ispod tunela (približno 15-20 cm), proveravajući i oslobađajući bilo koje druge tačke kompresije, posebno u blizini jakih mišića koji ga okružuju. Kada se potvrdi da je sve u redu, koža se ušiva.

 

Medijalna epikondilektomija

 

Ovom metodom se uklanja koštani deo – epikondil sa unutrašnje strane lakta, obično uz oslobađanje nerva. Uklanjanjem medijalnog epikondila, ulnarni nerv može kliziti kroz kubitalni tunel bez pritiska koštane prominencije. Operacija obično traje 30-45 minuta.

 

Transpozicija ulnarnog nerva

 

Ovom operacijom ulnarni nerv se pomera (transponuje) iz svog tunela na zadnjem delu lakta u potpuno novi tunel na prednjem delu lakta stvoren od mišića. Takva intervencija je potrebna za složenije patologije i često se ponavlja. Traje približno 1 sat.

Na kraju svih procedura, lakat je umotan u ravni položaj prilično glomaznim zavojem. Zavoji su namerno debeli, jer će ovo sprečiti vašu sposobnost savijanja lakta, što može dovesti do većeg naprezanja i bola na operisanom nervu u prve 2 nedelje nakon operacije. Višestruki slojevi mekog zavoja isključuju potrebu za gipsiranjem lakta.

Oporavak

Konci sa rane se uklanjaju nakon dve nedelje. Tokom dve nedelje od operacije zavoj u visini operisanog lakta je namerno glomazan, izmedju ostalog, da bi se onemogućilo potpuno savijanje lakta, koje treba izbegavati 2 nedelje od operacije.

 

Prste i zglob treba nežno pomerati odmah nakon operacije (dok je zavoj još tu) kako bi se sprečila ukočenost. Bol i simptomi obično počinju da se poboljšavaju odmah nakon operacije, ali možda ćete osetiti bol u predelu reza nekoliko nedelja.

 

Ako ste imali oslobađanje nerva ili izrezivanje medijalnog epikondila, terapija može brzo da napreduje. Tretmani započinju nizom vežbi za kretanje već nakon 2 nedelje i postepeno prelaze na aktivno istezanje i jačanje. Morate biti oprezni da ne biste radili previše, prebrzo.

 

Terapija napreduje malo sporije nakon operacije transpozicije ulnarnog nerva. Terapija vam može biti potrebna do tri meseca. To je zato što su mišići fleksori morali da se zašiju da bi se formirao novi tunel. Zbog toga će vaš lakat morati da se stavi u steznik i imobiliše tri nedelje. Nadzor od strane terapeuta pomaže nekoliko nedelja nakon ove vrste operacije.

 

 Na šta treba paziti nakon operacije i kontaktirati nas ranije nego što je planirano:

  • Nesrazmerni otok i bol u ruci
  • Znaci infekcije u blizini operisanog područja, tj. šaka / zglob su veoma vrući, istaknuto crvenilo, bol, otok, gnojenje rane
  • Povećana temperatura kože u predelu ožiljka
  • Neugodan miris rane

Rizici i neželjeni efekti operacije

Komplikacije su retke, ali kao i kod bilo kog hirurškog postupka, postoje opšti rizici i specifični rizici operacije oslobađanja kubitalnog tunela  kojih pacijenti treba da budu svesni:

 

Opšte komplikacije:

  • Neželjena reakcija na anestetik
  • Infekcija kože / rane
  • Hipertrofični (kvrgavi i svrabljivi) ožiljci

 

Komplikacije specifične za postupak:

 

Kompleksni regionalni sindrom bola (CRPS) – ljudi su retko osetljivi na operaciju šake i tom prilikom njihova ruka (kod 5% operacija) može postati veoma otečena, bolna i ukočena nakon bilo koje operacije. Ovaj problem se ne može predvideti, ali će se naknadno nadgledati i može se lečiti lekovima i fizikalnom terapijom.

 

Stalna slabost / utrnulost – Možda ćete primetiti da je vaš hvat i dalje slab nakon operacije. Ovo se obično poboljšava, ali zavisi od toga koliko dugo ste bili bolesni pre operacije i koliko je nepovratnog trošenja mišića bilo